امروز: پنجشنبه 27 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت آشنایی با مفهوم رهبری

پاورپوینت آشنایی با مفهوم رهبری دسته: معارف اسلامی
بازدید: 9 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 77 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 30

رهبری نقش رهبری در زندگی انسانها ویژگیهای رهبری حق رهبر بر مردم

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

رهبری

رهبری در مدیریت

تعریف رهبری: رهبری مقوله ای فراتر از مدیریت است، همانگونه كه در یك انقلاب یا كشور رهبر عامل وحدت، همسویی، جهش ونوآوری وهدایت كلی و ضامن تداوم بقاء و سلامتی یك نهضت است، در مدیریت نیز فراتر از امور جاریه مدیریت نوع ویژگی و خصوصیت در مدیر باید وجود داشته باشد كه موجب وحدت و یكپارچگی كاركنان و هدایت كلی ایشان در جهت رشد و تعالی معنوی و اخلاقی آنها و بهره وری بیشتر سازمان گردد.

منظور از رهبری این است كه فعالیت افراد برای رسیدن به هدف و مقصود هدایت شود. «هرگونه بحث درباره رهبریت اسلامی بایستی باعطف به رهنمودهای كلی ارائه شده در این زمینه توسط قرآن انجام پذیرد. این رهنمودها پیشنهاد قرآن در در سمت و جهت است كه جامعه انسانی باید در پیش گیرد تا بتواند به آن هدف نهایی كه بخاطر آن خداوند جامعه بشری را خلقت نموده دست یابد.

از اهداف عمده دین مبین اسلام ارشاد انسانهاست بنحوی كه جامعه خویش را بسازند رهبران الهی حاملان پیام های خداوند برای این راهنماییها و هدایت ها هستند، قوانین و مقرراتی كه در جامعه بشری وجود دارد بوسیله این هدایت و راهنمایی باید پی ریزی شود و نهایتا به قوانینی تبدیل شوند كه مبنای رابطه انسان با خدا را فراهم سازد. بنابراین حاكمیت و رهبری اسلامی در واقع یك نوع دموكراسی مبتنی بر وحی و قوانین الهی است و از آن دموكراسیهای امروزی كه داعیه آزادی و نجات بشر را فقط در ظاهر دارند مجز است پس قانونگذار اصلی خداست و به جانشین های خود اختیار می دهد كه قوانین تكمیلی وضع كنند اما اعتبار این قوانین به تطابق آنان با اصول و ضوابط تعیین شده از طریق وحی است.

نقش رهبری در زندگی انسانها

قبول زندگی جمعی در حیات انسانها نمیتواند از مساله رهبری جدا باشد چرا كه برای مشخص كردن خط اصلی یك جمعیت، همیشه نیاز به رهبر هدایت كننده است، اصولا پیمودن راه تكامل بدون استفاده از فرایدن رهبری ممكن و میسر نیست و سر ارسال پیامبران و اوصیاء  برای همین است . در علم عقاید و كلام نیز با استفاده از قاعده لطف و توجه به نقش رهبری در نظم جامعه و جلوگیری از انحرافات بعثت انبیاء و لزوم وجود امام در هر زمان اثبات شده است به همان 

اندازه كه یك رهبر الهی و عالم و صالح راه وصول انسان را به هدف نهایی آسان و سریع می كند تن دادن به رهبر ائمه كفر و ضلال او را به پرتگاه بدبختی و شقاوت می افكند. امام صادق علیه السلام می فرماید: «آلا تحمدون الله اذا كان یوم القیامه فرعا كل قومالی من یتولونه و دعانا الی رسول الله و فزعتم الینا فالی این ترون یذهب بكم الی الجنه و رب الكعبه قالها ثلاثها آیا شما حمد و سپاس خدا را بجای نمی آورید؟ هنگامیكه روز قیامت می شود خداوند هر گروهی را با كسی كه ولایت او را پذیرفته می خواند، ما راه همراه پیامبر و شما را همراه ما فكر می كنید در این حال شما را به كجا می برند، به خداوند كعبه بسوی بهشت، امام علیه السلام سه بار این جمله را تكرار كردند.

از بررسی قرآن یك تصویر كلی درباره جامعه انسانی پدید می آید و این تصویر مستقیماً با مساله رهبریت در ارتباط است.

پیچیدگی عمل مدیریت زمانی بر مدیر آشكار می شود كه مدیر عملاً به وظیفه هدایت و رهبری می پردازددر این كار او در درجه اول با افراد انسانی سرو كار دارد خود نیز یكیك از آنهاست. برخورد افراد تحت تاثیر عوامل پیچیده روانی- اجتماعی است مدیر در تماس مستقیم با افراد و گروههاست، به زودی این نكته روشن می شود كه افراد بعنوان عامل اصلی كار تنها دربند اهداف سازمانی نیستند بلكه خود نیز اهدافی دارند. برای راه بردن آنها در جهت هدف، تلاش هایی در جهت همسو كردن اهداف آنها با اهداف سازمان، تفهیم و تفاهم با آنها، ایجاد انگیزه در آنها و بالاخره در یك كلمه رهبری آنها ضرورت پیدا می كند.

و........

ویژگیهای رهبری

رهبر دارای ویژگیهای خاصی در جامعه اسلامی است، در بحث ویژگیهای مدیر از دید اسلام با ذكر منابع آیات و احادیث پاره ای ویژگیها را بر شمردیم كه طبعا آن خصوصیات را در بحث رهبری نیز مطرح می كنیم و ویژگیهایی را كه در این قسمت در مورد  خصوصیات رهبری بر می شمریم در رابطه با مدیران صادق است لیكن بخاطر منفك بودن بحث رهبری پاره ای از خصوصیات رهبر را بدلیل ارتباط موضوع در این قسمت مطرح و بدانها خواهیم پرداخت.

بحث در خصوص ویژگیهای رهبر خود مقوله ای و كتابی حجیم را می طلبد در این قسمت تعجیل وار به بعضی از آنها اشاره می شود:

1-رهبر جامعه اسلامی باید عاقل و با هوش و درایت باشد: از ویژگیهای عمدة رهبر در نظام اسلامی عاقل بودن اوست، در واقع اقتضای حكومت اسلامی رهبری جامعه بر اساس احكام عقلی است و این میسر نخواهد شد مگر در سایة ارتباط و هماهنگی بین دین و عقل كه از طرف ائمه اطهار علیهم السلام نیز تصریح و تائید گردیده است. آقای علاءالدین حجازی در كتاب تجلی امامت در نهج البلاغه 

صفحه 66 می نویسد: منطق دین و دیدگاه ائمه اطهار علیهم السلام نیز هماهنگی دین و عقل را تصریح و تائید می كند، در این رابطه كلام حضرت امام جعفر صادق علیهم السلام شایان توجه است آنجا كه فرموده((من كان عاقلا كان له دینو من كان له دین دخل الجنه هر كسی كه عقل دارد دیندارد و كسی كه از دین پیروی می كند بی گمان وارد بهشت خواهد شد.

و......

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

برچسب ها : رهبری , نقش رهبری در زندگی انسانها , ویژگیهای رهبری , حق رهبر بر مردم

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر