امروز: دوشنبه 14 اسفند 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا

كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 599 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 12 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 18

امروزه موتورهای خودروها و سیستمهای جانبی آن به صورت یك قوای محركه پیچیده دائماً در حال تغییر،تحول و بهینه شدن می باشد در این راستای این تغییرات روشهای تست و عیب یابی موتور خودروها در حال تغییر و تحول می باشد و همین امر باعث بوجود ابزارهای جدیدی برای عیب یابی دقیق و متناسب با تكنولوژی روز موتورهای احتراقی داخلی می باشد یكی از مهمترین این ابزارها

قیمت فایل فقط 19,500 تومان

خرید

فهرست مطالب

عنوان                                         صفحه

مقدمه                                    1

سیستم جرقه پلاتینی                           2

اتصالات مهم دستگاه اسكوپ                         5

كلیدهای كنترلی دستگاه اسكوپ                     6

تشریح الگوی ثانویه در سیستم جرقه پلاتینی                8

ناحیه آتش ثانویه                            9

ناحیه میانی ثانویه                          11

ناحیه دوال  Dwellثانویه                        12

ناحیه احتراق اولیه                              14

ناحیه میانی اولیه                           15

ناحیه دوال اولیه                            16

كلیدهای عملیاتی و انتخاب حالت موج               18


مقدمه

امروزه موتورهای خودروها و سیستمهای جانبی آن به صورت یك قوای محركه پیچیده دائماً در حال تغییر،تحول و بهینه شدن می باشد . در این راستای این تغییرات روشهای تست و عیب یابی موتور خودروها در حال تغییر و تحول می باشد و همین امر باعث بوجود ابزارهای جدیدی برای عیب یابی دقیق و متناسب با تكنولوژی روز موتورهای احتراقی داخلی می باشد . یكی از مهمترین این ابزارها دستگاه اسیلوسكوپ مخصوص خودرو (Automotive Lab Scope) می باشد .

اسكوپ تعمیرگاهی كه عموماُ ((اسكوپ )) نامیده می شود در واقع یك ولتمتر عینی (Visual Voltmeter) می باشد ولی برخلاف ولتمترها كه عقربه آنها به كندی حركت می كند و مقدار ولتاژ را نشان می دهد اسكوپ مقادیر لحظه ای ولتاژ را روی لامپ تصویر به صورت منحنی گرافیكی نشان می دهد كه به این منحنی الگو می گویند .

به عبارت دیگر اسكوپ وسیله ای است كه تغییرات ولتاژ را بر حسب زمان نشان          می دهد كه محور افقی X آن جهت نمایش حركت شفت دلكو بر حسب درجه یا درصد و یا نمایش زمان واقعی كه بر حسب میلی ثانیه است ، می باشد .

برای این منظور به ترتیب به موارد زیر خواهیم پرداخت :

1-           مرور مجدد بر سیستمهای جرقه و احتراق

2-           عملكرد دستگاه اسكوپ

1-           سیستم جرقه خودرو

قبل از پرداختن به روشهای استفاده از دستگاه اسكوپ ابتدا سیستم جرقه خودرو را مورد مطالعه قرار می دهیم .

سیستم جرقه پلاتینی

 وظیفه سیستم جرقه ، احتراق مخلوط سوخت و هوا در سیلندر (محفظه احتراق) در زمان مناسب و در كلیه سرعتها و تحت شرایط مختلف بار (نیروی محركه ) می باشد .

سیستمهای جرقه دارای دو مدار جداگانه بنام مدار اولیه و مدار ثانویه می باشند مدار اولیه (Primar) همان مدار ولتاژ پائین است . در این مدار جریان عبوری در كلیه اجزاء دارای ولتاژی تقریباً در حد ولتاژ باطری می باشند .

اجزاء این مدار عبارتند از :

1-           باطری : تامین كننده انرژی راه اندازی موتور (Start)

2-            سوئیچ : قطع و وصل كننده جریان به سیسستم جرقه

3-   مقاومت بالاست (Ballast Resistor): كنترل جریان كویل . این مقاومت باعث كاهش ولتاژ كویل در سرعت پائین و افزایش آن در سرعتهای بالا می باشد (زمانی كه نیاز به ولتاژ بالاتر می باشد ) .

4-  مسیر مستقیم (BY Pass) : این مسیر فقط در زمان استارت استفاده می شود و باعث اتصال مستقیم كویل به باطری و ایجاد ولتاژ حداكثر در آن ، در زمان استارت می شود (حذف مقاومت بالاست ) .

5-  سیسم پیچ اولیه كویل : در زمان كه سوئیچ و دهنه پلاتین باز و بسته باشند ، جریان سیم پیچ بر قرار شده و باعث تبدیل انرژی الكتركی به میدان مغناطیسی قوی در هسته كویل می شود .

6-  دهنه پلاتین : با چرخش شفت دلكو دهنه پلاتین باز و بسته شده به طوری كه در زمان بسته شدن دهنه پلاتین ،جریان در سیم پیچ اولیه كویل برقرار می شود و باعث بوجود آمدن میدان مغناطیسی قوی در هسته كویل می گیردد . حال درست در لحظه باز شدن دهنه پلاتین جریان اولیه و متناظرآن میدان مغناطیسی به صورت ناگهانی قطع می گردد .این كاهش ناگهانی میدان مغناطیسی باعث بوجود آمدن ولتاژ بالایی (حدود 18000 ولت ) در دو سر سیم پیچ ثانویه می گردد .

7-   فیوز دلكو (Condenser) : فیوز  دلكو باعث كاهش جرقه در دهنه پلاتین و كمك به كاهش سریع میدان مغناطیسی در زمان باز شدن دهنه پلاتین و همچنین انتقال كامل انرژی كویل به ثانویه می گردد .

-  مدار ثانویه كه مدار ولتاژ بالا نیز نامیده می شود بر حسب نوع جرقه ولتاژهایی تا 35kv نیز ایجاد می كند . برای عملكرد صحیح بخش ثانویه  عملكرد هر كدام از اجزاء زیر بسیار مهم می باشند.

8-  سیم پیچ ثانویه كویل : ولتاژ زیاد در این قسمت از كویل ایجاد می شود كه در واقع نتیجه كاهش سریع میدان مغناطیسی در هسته ، از بین هزاران دور سیم پیچ ثانویه كه دور هسته پیچیده است ، می باشد . این ولتاژ در قسمت برجك كویل در دسترس است .

9-   چكش برق و در دلكو : موج ولتاژ بالا از برجك كویل توسط وایر مركزی به ترمینال وسط در دلكو انتقال می یابد . این موج در هر لحظه توسط چكش برق و با چرخش میل دلكو به ترمینالهای خروجی در دلكو  انتقال داده می شود .

10- وایر شمعها : وایرها اتصال ترمینال خروجی دردلكو  با شمعها را به ترتیب احتراق برقرار می كند .

11-  شمعها : دهنه شمعها دارای فاصله از پیش تعیین شده و استاندارد می باشند و در محفظه احتراق قرار دارند و در هر لحظه كه موج ولتاژ بالا توسط دلكو به ان می رسد ، جرقه تشكیل می شود . در صورتی كه در این لحظه مخلوط مناسب سوخت و هوا در سیلندر وجود داشته باشد احتراق صورت می گیرد .

2-           صفحه اسكوپ

یك اسكوپ اصولاً شكل موج گرافیكی ولتاژ را بر حسب زمان نشان می دهد. محور عمودی در این صفحه میزان ولتاژ و محور افقی ،زمان را نشان می دهد. (البته حركت محور افقی متناسب با سرعت موتور و همزمان با رجقه می باشد ).

در واقع حركت افقی الگو متناسب با زمان در یك سیكل موتور می باشد . الگوها به طور همزمان با جرقه از سمت چپ به راست حركت می كنند .

عمل همزمانی با استفاده از اتصال پروب القایی متصل به وایر شمع شماره یك انجام می شود .

اتصالات مهم دستگاه اسكوپ

دستگاه اسكوپ قادر است امواج الكتریكی را به تصاویر گرافیكی روی صفحه نمایش خود تبدیل كند . این عمل با اتصال گیره های اولیه و ثانویه به سیستم جرقه انجام       می شود . برای اتصال شدن اسكوپ به خودرو اتصالات زیر را برقرار كنید .

1-           پروپ القایی را به وایر شمع شماره یك متصل كنید .

2-            گیره بدنه را به ترمینال منفی باطری وصل كنید .

3-   گیره اولیه (سبز رنگ ) را به ترمینال منفی كویل وصل كنید .

4-  پروب ثانویه را به وایر مركزی كویل به دلكو متصل نمائید .

كلیدهای كنترلی دستگاه اسكوپ

با استفاده از كلیدهای دستگاه اسكوپ می توان نحوه نمایش الگوها، ارتفاع الگوها ، انتخاب الگوهای اولیه و ثانویه و انتخاب محور افقی را كنترل نمود . این كلیدها عبارتند از :

1-           انتخاب نوع نمایش الگوها

این كلیدها چگونگی نمایش الگوها را روی صفحه اسكوپ تعیین می كنند (سه كلید بالا و سمت راست صفحه اسكوپ)

2-           انتخاب ورودی نمایش

این كلید برای انتخاب نمایش الگوهای مدار اولیه و یا ثانویه بكار می رود .

3-انتخاب ارتفاع الگو

این كلید برای انتخاب دره بندی سمت راست و یا سمت چپ صفحه نمایش بكار می رود . همچنین ارتفاع الگو را هم در حالت اولیه و هم در حالت ثانویه تنظیم می كند .

توصیح : در حالت ثانویه درجه بندی 25kv و یا 50 kv ودر حالت اولیه درجه بندی 25v و یا 500v انتخاب می گردند .

4- شدت نور

این ولوم شدت نور صفحه نمایش را تغییر می دهد .

5-           Vertical Control

برای بالا و پائین بردن الگو روی صفحه نمایش بكار میرود .

6-           Horizental  Control

برای چپ و راست بردن الگو روی صفحه نمایش بكار می رود .

7-           Pattern Length

برای تنظیم طول الگو به منظور قرائت دقیق دوال روی صفحه نمایش بكار می رود .

8-           Pattern Shift

این كلید مكان باز و بسته بودن پلاتین را روی صفحه اسكوپ جابجا می كند .

3-           الگوهای اسكوپ

تشریح الگوی ثانویه در سیستم جرقه پلاتینی

الگوی ثانویه برای بررسی موارد زیر بكار می روند :

1-           ولتاژ آتش

2-            ولتاژ جرقه (احتراق )و مدت زمان جرقه

3-            نوسانات كوئل و خازن (فیوز دلكو)

4-           شرایط و نحوه عملكرد كنتاكتهای پلاتین

5-   مقدار زاویه دوال (Dwell) و دقت لحظه جرقه (CTC) (لقی دلكو )

6-            مقدار مقاومت مدار ثانویه 

الگوی اولیه را می توان به سه بخش زیر تقسیم نمود :

1-           ناحیه آتش (زطمان برقراری قوس الكتریكی)

2-            ناحیه میانی

3-            ناحیه بسته بودن پلاتین (DWell)

در اینجا به توضیح سه ناحیه بالا می پردازیم .

1-           ناحیه آتش ثانویه

ناحیه آتش شامل خط آتش  و خط جرقه می باشد خط آتش یك خط عمودی است كه نشان دهنده مقدار ولتاژ موجود در سر شمع و فاصله هوایی چكش برق با ترمینالهای  در دلكو می باشد . خط جرقه به صورت افقی است و نشان دهنده مقدار ولتاژ موجود در سر شمع و فاصله هوایی چكش برق با ترمینالهای در دلكو      می باشد . خط جرقه به صورت افقی است ونشان دهنده ولتاژ لازم برای برقرار ماندن جرقه در سر شمع می باشد .این عمل باعث می شود كه میدان مغناطیسی در كویل تبدیل به یك میدان الكتریكی با ولتاژ بسیار بالا گردد .(باز شدن دهانه پلاتین باعث تولید جرقه در دهانه شمع           می گردد).

در نتیجه خط عمودی از A,B روی اسكوپ بوجود می آید بلندی خط AB نشان دهنده مقدار ولتاژ لازم برای تشكیل جرقه در دهانه شمع و فاصله هوایی چكش برق با ترمینال های در دلكو میباشد و بلندی این ولتاژ بستگی به اندازه فیلر دهانه شمع فاصله بین چكش برق با در دلكو و مقدار مقاومت مدار ثانویه دارد . همچنین نوع سوخت مصرفی در مقدار این ولتاژ و صاف بودن خطوط تاثیر مستقیم میگذارد . به این ولتاژ ، ولتاژ آتش یا ولتاژ یونیزه كننده گفته می شود .

ولتاژ آتش باعث شروع قوس الكتریكی در سر شمع و وینیزه كردن فاصله هوایی بین جوشنهای شمع می شود و پس از برقراری قوس الكتریكی ، كاهش می یابد تا به نقطه C برسد . در این لحظه قوس الكتریكی همچنان ادامه دارد و ولتاژ سر شمع تقریباً ثابت می ماند تا نقطه D كه قوس الكتریكی پایان می یابد .

قیمت فایل فقط 19,500 تومان

خرید

برچسب ها : ناحیه آتش ثانویه , كلیدهای عملیاتی و انتخاب حالت موج , ناحیه دوال Dwell ثانویه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر